Realita, alebo program??

Autor: Jonáš Petráš | 22.7.2011 o 13:41 | (upravené 22.7.2011 o 14:07) Karma článku: 1,86 | Prečítané:  563x

Práve som absolvoval filmový maratón s trilógiou Matrix. Myšlienka filmu je pre niektoré skupiny filmových fanúšikov tak plytká, že film zahodia do šuplíka- „ničím výnimočný akčný film, obyčajné scifi“. Ale v tomto veľdiele bratov Watchovských môžeme nájsť skutočne hlbokú a komplikovanú myšlienku, ktorú som bol schopný preniesť do dnešnej "reality".

 

Práve som absolvoval filmový maratón s trilógiou Matrix.

Myšlienka filmu je pre niektoré skupiny filmových fanúšikov tak plytká, že film zahodia do šuplíka- „ničím výnimočný akčný film, obyčajné scifi“. Ale v tomto veľdiele bratov Watchovských môžeme nájsť skutočne hlbokú a komplikovanú myšlienku, ktorú som bol schopný preniesť do dnešnej "reality".

V nasledujúcich riadkoch sa budem venovať tejto myšlienke.

Adam (fiktívna postava môjho rozprávania) sa prebúdza každé ráno, presne ako ja, vy, oni... . Prebúdza sa zo spánku a v momente, kedy jeho podvedomie stratí kontrolu a tú prevezme silnejšie vedomie, Adam začne svojimi zmyslami prijímať všetky podnety prichádzajúce z okolitého sveta. Oči zachytávajú svetlo, pamäť a Adamov zdravý um mu napovedia, že začína ďalší deň. Ako bežne fungujúci človek dnešného sveta vykoná potrebnú hygienu, raňajkami načerpá energiu a prijíma informácie zo sveta, či už cez rádio alebo televíziu, internet alebo kade čo iné. V správach hlásia o prírodných katastrofách, politických udalostiach, tiež spoločenských.

Adam sa pri každej správe zamyslí a tichým hmkaním pritaká, že svet je skutočne divoké ródeo, alebo miestami zábavné. Ale každopádne si je istý, že je to tak. Nesnaží sa premýšľať a stavať sa k tým zdrojom, ktoré ponúkajú informácie, skepticky, veď sú to seriózne inštitúcie a  je si istý, že ak by zapol svoj laptop a okamžite vysurfoval stránku internetových novín, dočítal by sa ten istý príbeh, ktorý počul v rádiu. Adam je stopercentne presvedčený o pravde a nie je paranoidný.

Ale... rozmýšľal niekedy Adam o tej myšlienke, maximálne fantazmagorickej, akoby vystrihnutej z diela Matrixa (čo tak v skutočnosti je), že všetko je riadené niečím vyšším? Nemyslím nič transcendentálne, ale neobyčajne obyčajný POČÍTAČOVÝ PROGRAM. Taký počítačový program, ktorý je zložený z enormne veľkého počtu menších jednotiek, že vytvára spleť najkomplikovanejších vecí, ktoré poznal?

A tak Adam začína premýšľať.

"Čo ak je všetko vôkol mňa, napríklad moja posteľ a jej matrac, stena vedľa nej, umývadlo a celá ulica, na ktorej žil, iba virtuálna realita, ktorú vytvoril a spravuje akýsi program? Je možné, že chod všetkého, čo sa hýbe na tejto Zemi ovláda ten záhadný program? Čo ak všetko, čo počujem v rádiu alebo v rozhlase je len vopred vypočítaný proces, ktorý nás riadi, od prúdenia vzduchu, až po správanie sa zvieracích programov. Je to naozaj tak?

Ak už pripustí myšlienku, že takýto program Matrix existuje, ostáva otáznik nad myšlienkou, či Adamovi hovorí skutočnú pravdu, alebo len chce, aby si žil v sladkom sne, aby vedomím pravdy neohrozil ten gigantický? „Ako to môžem zistiť?“ ,spytuje sa. A tu prichádza priamočiará a drvivá odpoveď- nedá sa to zistiť.

Ak skončí náš život, nastane smrť. Je pojem smrť synonymom slova vymazať nás ako program vo virtuálnom časopriestore z dôvodov nepotrebnosti alebo nefunkčnosti? Nie som žiaden agnosticista. Ale naozaj vám neviem povedať, čo je pravda. Zasa na druhej strane sa neprikláňam k idey, že náš svet je len virtuálna realita riadená veľmi zložitým programom a my sme vedomím naň napojení.

„Riešením je voľba“, ako povedal Neo... .
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne, ktorá bude určovať podobu Európy.

DOMOV

Únos, ktorý prispel k zrušeniu amnestií, prekonal očakávania

Od marca ho videlo vyše 275-tisíc divákov.


Už ste čítali?